Sosyal Medya

27th Şubat, 2015 | by Ozan İlginoğlu

0

Yüz yüze iletişimi iyi olanlar sosyal medyada da başarılı…

Yüz yüze iletişim ile ilgili başlığın sahibi aslında ben değil, araştırmayı İzmir’de yapan Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serra İnci Çelebi. İki nedenle bu araştırma hoşuma gitti.

İlki hep araştırmaları, gelişmeleri İstanbul merkezli duymaya alışmış benim gibileri şaşırttı, iyi de yaptı.

İkincisi tahmin edilenin aksine sosyal medyayı aktif kullananların içe kapanık kişiler değil, günlük hayatta da ilişkisi kuvvetli olanların olması ilginç bir sonuçtur.

sosayl medya insan (1)Şimdi yapılan araştırmaya bir göz atalım…

İzmir’de yaşayan 18-30 yaş arası 229 genç ile anket şeklinde yapılmış araştırma. Türkiye nüfusunun neredeyse yarısı bir sosyal paylaşım sitesi olan Facebook kullanıcısı. 2006 yılından bu yana tüm dünyaya yayılan sitenin, Türkiyle’deki gençler tarafından hangi nedenlerle kullanıldığını araştıran Doç. Dr. Serra İnci Çelebi, dikkat çekici sonuçlar elde etti.

Araştırmaya göre, gençlerin aidiyet duygusu yaşattığını söyledikleri Facebook’u en çok bilgi ve eğlence ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları ortaya çıktı. Sosyal yaşamda bulunmayı seven ve yüz yüze iletişimde iyi olan kişilerin, sosyal medyayı da uzun süre kullandığı belirlendi.

Anket ayrıntıları

Ankete katılan gençlerin yüzde 77.3’ü her gün sosyal medyaya bağlandıklarını, yüzde 46.3’ü günde 1-2 saat, yüzde 33.2’si günde 3-6 saat, yüzde 7.9’u ise günde 6 saatten fazla sosyal medyayı kullandıklarını belirtti. Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 52.4’ü iki veya daha fazla sosyal medya sitesini kullandıklarını açıkladı.

Gençlerin Facebook’u kullanma nedenleri çok çeşitli. Ancak aidiyet duygusu, arkadaş etkisi, bilgi ve eğlence ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşam kalitesinin artacağının düşüncesi en başta gelen nedenler arasında. Araştırma sonuçlarından çıkan ve üzerinde önemle durulması gereken konulardan birisi de Facebook üzerinden sunulan özel hayatın gizliliği. Araştırma sonuçlarına göre, kimliklerinin ve özel hayatlarının Facebook tarafından korunduğunu düşünen gençler, Facebook’un yorumlar özelliğini daha fazla kullanmakta. Yani, siber alemde kimliklerinin saklı kalacağını düşünen kullanıcılar kendilerini daha rahat ifade etmekte ve belli konularda arkadaşlarına daha rahat yorumlar yapabilmekte.

Diğer sonuçlar

Bir diğer araştırma sonuçlarına göre sosyal yaşamda bulunmayı seven ve yüz yüze iletişimde iyi olan kişilerin sosyal medyayı da uzun süre kullandıklarını belirten Doç. Dr. Serra İnci Çelebi, “İçinde Facebook’un da bulunduğu sosyal ağların popülerliği ve yaygın kullanımı, acaba sosyal hayatta rahat iletişim kuranların mı yoksa sıkılgan olanların mı sosyal medyayı daha fazla kullanıyorlar sorusunu gündeme getirmekte. Kimi araştırmacılara göre, sosyal hayatta iletişim kurma konusunda yeterince girişken olmayanlar daha fazla medyaya yönelmekte ve özellikle sosyal medya onlar için bir alternatif olmakta. Diğer araştırmacılar ise, bunun tersini düşünüyor ve sosyal yaşamlarında konuşkan ve atak olanların sosyal medyayı da daha fazla kullandıkları görüşündeler. Ancak ankete katılan gençlerin büyük bir yüzdesi hem sosyal yaşamda bulunmayı sevdiklerini ve rahat olduklarını, hem de sosyal medyayı uzun süreli kullandıklarını ifade ettiler” dedi.

Araştırmanın sonucunda da olduğu gibi bende uzun zamandır, iletişimi gerçek dünyada kuvvetli olanın tüm alanlarda başarılı olacağını savunuyordum. Bilimsel olarak bunun ispatlanması da güzel…

Aynı sav üzerinde yapılacak bir kaç araştırma sonuncu da değişmezse Cem Yılmaz’ın aşağıdaki hikayesi videolarda kalmış olacak 🙂

 

Yeni yazıları ilk sen okumak istersen aşağıya e-posta adresini yazman yeterli.

Facebook Yorumu

yorum

Tags: , , , , ,


Yazar HakkındaBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com