Sosyal Medya

17th Mart, 2017 | by Ozan İlginoğlu

0

Kime ”dijital vatandaş” denir?

Dijital bir vatandaş; toplumu, siyaseti ve hükümetin katılımını sağlamak için bilgi teknolojilerini kullanan kişiyi belirten bir tanımdır. Bazı uzmanlar, dijital vatandaşları interneti düzenli ve etkili biçimde kullananlar olarak ifade ederler.

Kendilerini dijital vatandaş olarak nitelendiren insanlar sıklıkla bilişim teknolojilerini kullanır, bloglarda yazılar yazıp, sosyal paylaşım ağlarını kullanıp, çevrimiçi gazeteciliğe katkı verirler.

Dijital vatandaş olma süreci aynen dijital okuryazarlığı temelinde yer alan basit internet kullanım faaliyetinin ötesine geçer.Dijital teknoloji, toplumsal yaşamda bir vatandaş olarak katılımın önündeki engelleri azaltabilir.

Dijital vatandaşlık demokrasiye katkı sağlar mı?

Gelişmiş ülkeler geri kalmış – bırakılmış, gelişmekte olan ülkelere göre hükümetlerini dijital sisteme bağlama kapasitesine daha fazla sahiptirler. Bu tür sistemler, mevzuatın açıklanması, mevcut ve gelecekteki politika hedeflerinin belirlenmesi, vatandaşların kendilerini politik bir şekilde seslendirme imkânı tanıyacak şekilde işlev görmesini sağlar.

Dijital vatandaş olma yönündeki eksikliklikler ciddi bir dezavantaj olabilir, zira vergi raporları, dosyalama, doğum kaydı ve adaylarının siyasi kampanyaları (E-demokrasi) vb. desteklemek için web sitelerinin kullanımı gibi birçok temel prosedür sadece bir yere devredilmiştir. İnternet üzerinden ulaşılabilirlik işin püf noktasıdır. Daha ilginci birçok kültürel ve ticari kurum yalnızca web sayfalarında bilgi yayınlarlar.Bu durımda dijital olmayan vatandaşlar bu bilgileri alamaz, sosyal izolasyona ve ekonomik durgunluğa maruz kalırlar. Dijital vatandaşlar ile dijital olmayan vatandaşlar arasındaki boşluğa genellikle dijital uçurum denir. Şu anda dijital bölünme, internet erişimi arttıkça akademik bir tartışmanın konusu olmaktadır. İnternetin erişildiği yer (iş, ev, halk kütüphanesi, vb.) bu tür erişimin nasıl kullanılacağı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Ülkelerin gelişmesinde dijital vatandaşlığın nasıl bir rolü vardır?

Az gelişmiş ülkelerde sayısal vatandaşlar daha azdır. Bu ülkelerdeki sorunlar, yolsuzluk ve askeri çatışma gibi engelleri aşmak için teknolojiyi kullanan bu insanlarla çoğu zaman kırılma yaşar. Bu tür vatandaşlığa örnek, 2007 yılında Kenya seçimleri sırasında Ushahidi’nin kullanıcıları ve protestoları söylenebilir. Baskı altına almak için medyayı kullanması ve Arap Baharı hareketlerinde protestocuların bu kanalları kullanması sayılabilir.

Kaynak: Vikipedi

Facebook Yorumu

yorum

Tags: , , , ,


Yazar HakkındaBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to Top ↑

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com